Certyfikat F–gaz dla wielu osób i firm stanowi podstawę pracy. Dzięki profesjonalnemu szkoleniu możliwa jest m.in. szersza wiedza na temat pomp ciepła zawierających f-gazy. Są to urządzenia, które jako czynnik roboczy wykorzystują fluorowane gazy cieplarniane (tzw. F-gazy). Takie substancje są używane nie tylko w pompach ciepła, ale także w systemach klimatyzacji. Dlaczego warto mieć certyfikat F–gaz? Jakie korzyści zapewnia? Co warto wiedzieć na temat fluorowanych gazów cieplarnianych? Odpowiadamy poniżej!
- Certyfikat F–gaz akredytowany przez Urząd Dozoru Technicznego
- Wydanie certyfikatu – podstawowe informacje
- Jakie uprawnienia daje certyfikat F-gaz?
Przygotowanie do egzaminu certyfikat F-gaz zaczyna się od wybrania właściwego kursu i szkolenia.
Spis Treści
ToggleCertyfikat F–gaz akredytowany przez Urząd Dozoru Technicznego
Uprawnienia F-gazy są dedykowane pracownikom i przedsiębiorcom, których praca obejmuje montaż, obsługę, naprawę i inną działalność przy urządzeniach ciepłowniczych, chłodniczych, wentylacyjnych oraz przy pompach ciepła. Certyfikat F-gaz jest dokumentem potwierdzającym, że dana osoba albo firma ma odpowiednie kwalifikacje do pracy z fluorowanymi gazami cieplarnianymi (F-gazami). Są to substancje chemiczne zawierające w swojej cząsteczce fluor oraz odznaczające się wysokim lub bardzo wysokim współczynnikiem ocieplenia globalnego
Certyfikat jest elementem niezbędnym w przemyśle klimatyzacyjnym, chłodniczym i sprężarkowym, czyli tam, gdzie stosuje się F-gazy. Istnieją 2 rodzaje certyfikatów F-gaz: personalny oraz na f-gazy. Personalny dot. poszczególnych pracowników, z kolei certyfikat f-gazy jest wydawany dla firm. Więcej istotnych informacji na ten temat znajdziesz na stronie f-gazy-on-line.pl.
Wydanie certyfikatu – podstawowe informacje
Posiadanie certyfikatu F-gaz to obowiązek prawny dla firm i osób pracujących z F-gazami. Jeśli ktoś nie przestrzega tego obowiązku, musi niestety liczyć się z konsekwencją nałożenia kar finansowych i ograniczeń w prowadzeniu działalności. Posiadanie certyfikatu jest gwarancją dla klientów, że dana firma działa zgodnie z obowiązującymi normami, jak również dba o dobro środowiska. Z tych powodów przedsiębiorcy powinni zadbać o podnoszenie kwalifikacji pracowników i regularne odnawianie certyfikatu. Szkolenia F-gaz zazwyczaj trwają kilka dni i obejmują szkolenia teoretyczne i praktyczne oraz egzaminy teoretyczne i praktyczne.
Proces uzyskania certyfikatu F-gaz składa się z kilku etapów:
- szkolenie;
- egzamin;
- wniosek o certyfikat;
- otrzymanie certyfikatu.
Jakie uprawnienia daje certyfikat F-gaz?
Certyfikat pozwala firmom po prostu świadczyć usługi w legalny sposób. Certyfikat F-gaz dla przedsiębiorców uprawnia do:
- instalowania urządzeń, które zawierając F-gazy;
- konserwacji, demontażu i serwisowania takich urządzeń;
- kontroli szczelności i naprawy urządzeń;
- odzyskiwania F-gazów z urządzeń.