Szacuje się, że nawet osiemdziesiąt procent polaków sporadycznie lub permanentnie odczuwa ból dziąseł. Niewielu z nas zdaję sobie jednak sprawę, że stan taki może nie tylko prowadzić do ubytków w uzębieniu, ale też przyczynić się do rozwoju niezwykle groźnych powikłań w postaci chorób serca, płuc, a nawet powstawaniu nowotworu.
Zapalenie dziąseł
Zapalenie dziąseł dotyka wiele osób, niezależnie od wieku. Niedokładnie myte zęby, powodują że na ich powierzchni odkłada się płytka nazębna i bakterie , które odkładają się w postaci płytki nazębnej. Ta ulega po pewnym czasie mineralizacji i przyciąga do siebie kolejne warstwy.
W miarę upływu czasu, jeśli na tym etapie nie nastąpi nasza reakcja, to kamień zaczyna wnikać pod dziąsła i odpychać je od korzeni. To z kolei powoduje, że bakterie mają ułatwiony dostęp do konstrukcji zęba i zaczynają osłabiać całą jego podstawę.
Kiedy zaatakowana zostanie ozębna, cement korzeniowy czy kości wyrostka zębodołowego, to zagrożona jest już cała stabilność zęba.
Jakie są przyczyny bólu?
Ból dziąseł może mieć też inne przyczyny. Zapalenie, które jest przyczyną bólu, może pojawić się także po mechanicznym uszkodzeniu dziąseł. Te wbrew pozorom bardzo łatwo spowodować. Wystarczy przez pewien czas spożywać zbyt twarde jedzenie, które uszkadza dziąsła lub zbyt mocno szorować zęby. Wpływ na kondycje naszych dziąseł mają też choroby ogólnoustrojowe.
Tak bywa w przypadku cukrzycy, białaczki, anoreksji i bulimii. Częste wymiotowanie to objawy zbyt dużej ilości kwasu w jamie ustnej, a to w efekcie prowadzi do wytrawienia błony śluzowej. Następstwem tego są głębokie wżery, a dziąsła stają się rozpulchnione i mocno przekrwione. Olbrzymie znaczenie mają też braki witamin, zwłaszcza tych z grupy B i C.
Wedle wielu specjalistów z zakresu stomatologii także wady zgryzu przyczyniają się do powstawania chorób dziąseł. Krzywe zęby trudniej jest utrzymać w czystości, co bardzo szybko prowadzi do odkładania się kamienia i osadów.
Zbyt skąpe uzębienie lub mocno poluzowane zęby mogą utrudniać spożycie pokarmów oraz stale drażnić dziąsła. Nie wolno nam lekceważyć bólu, który pojawia się z tej przyczyny. Ból może tu być oznaką postępującej choroby, a brak uzębienia oznacza też brak ochrony.
Wizyta u lekarza
Bez względu na przyczynę bólu, kiedy utrzymuje się dłużej niż kilka czy kilkanaście dni, należy natychmiast zgłosić się do dentysty. Nieleczone choroby przyzębia prowadzą przede wszystkim do upośledzenia narządu żucia. Możemy w ten sposób znacznie przyśpieszyć samo wypadanie zębów lub działanie próchnicy.
W skrajnych przypadkach upośledzenie może być na tyle duże, że zostaniemy pozbawieni większości zębów, co oznacza także zaburzenia estetyki twarzy. Dodatkowo badania ostatnich lat wykazały wpływ zapalenia przyzębia m.in. na choroby serca, choroby płuc, udary mózgu, cukrzycę czy też przedwczesny poród z niską wagą urodzeniową dziecka. Niektórzy specjaliści mówią też o związku bólu dziąseł z rakiem trzustki czy zapaleniem stawów.
Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl |