Może się wydawać, że pożyczki i kredyty to pojęcia oznaczające to samo. Są jednak istotne różnice uwarunkowane chociażby przesłankami prawnymi. Z udzielaniem kredytów zwykle kojarzone są banki, które podlegają prawu bankowego. Natomiast od kilku lat polski rynek finansowy w dużym stopniu opanowały firmy pozabankowe, które udzielają rozmaitych pożyczek i te działają na zasadach ustawy o kredycie konsumenckim.
Spis Treści
ToggleRewolucja na rynku finansowym
Banki udzielały i udzielają rozmaitych kredytów i miały one być realizowane zgodnie z przeznaczeniem i zapisami umownymi. W najprostszym podziale kredyty bankowe mogą być przeznaczone dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Jeśli idzie o kredyty dla firm to jeszcze parę lat temu banki niekoniecznie sprzyjały firmom początkującym i niechętnie udzielały im kredytów, zwłaszcza na start.
Dlatego bez ryzyka można stwierdzić, że gdyby nie ekspansja pozabankowych firm finansowych i ich pomysły marketingowe to najbardziej znane, działające polskie banki, nie poddałyby się tak szybko dywersyfikacji swojej oferty.
Przy okazji należy podkreślić, że jedną z przyczyn zmian jest wprowadzona w 2016 roku podległość pozabankowych firm finansowych instytucjom kontrolnym, w tym Komisji Nadzoru Finansowego. To się wiąże (podobnie jak w wypadku banków) z obowiązkiem stosowania specjalnych przeliczników do ustalania wszelkich opłat przy zaciąganiu kredytów lub pożyczek, w tym ustaleniu górnej bariery prowizji i oprocentowania.
Co zatem nowego pojawiło się w ofercie banków i firm pozabankowych?
Inicjatywa powodująca dywersyfikację ofert kredytowych i finansowych należała do firm pozabankowych. To one zminimalizowały zapisy umowne między pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Nawet do tego stopnia, że przy części kredytów i pożyczek nie wymagają zaświadczeń BIK (Biura Informacji Kredytowej), ZUS i US (Urzędu Skarbowego).
Klient firmy pozabankowej zwykle nie musi się tłumaczyć z tego, na ca wyda pieniądze, co nierzadko ułatwia podreperowanie płynności finansowej jego przedsiębiorstwa.
Oczywiście, najbardziej nośne i popularne stały się „chwilówki”, czy niewielkie pożyczki z miesięczną spłatą. Nierzadko ta oferta jest uzupełniona o tzw. „pożyczki darmowe”, bez żadnych opłat, jeśli pożyczka w danej firmie zaciągana po raz pierwszy.
Kolejnym novum jest wyjątkowo krótki czas od momentu złożenia (najczęściej w formie elektronicznej) wniosku do chwili przelania środków na konto pożyczko- lub kredytobiorcy. Najczęściej jedynym dokumentem niezbędnym do załatwienia pożyczki jest dowód osobisty. Oczywiście aplikujący powinien być pełnoletni.