Zanieczyszczenie środowiska jest od dłuższego czasu jednym z najgorętszych tematów w szeroko pojętych mediach. Na szczęście! Zagadnienie ekologii już dawno zeszło z bilbordów kampanii społecznych i kart szkolnych gazetek. Odkąd zdaliśmy sobie sprawę, że przyszłość przedstawiana w postapokaliptycznych filmach science fiction staje się coraz bardziej realna – zaczęliśmy myśleć. Myśleć o tym jak jej zapobiec. Co możemy zrobić – my – zwykli ludzie, nie będący u władzy, nie podejmujący decyzji mających wpływ na losy świata. A może jednak – mamy moc wprowadzania zmian?
Spis Treści
ToggleJeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie
Tak, powyższe stwierdzenie jest komunałem tak wyświechtanym, że właściwie nie ma już pewność co do jego autorstwa. Jednakże drzemie w nim ukryta prawda. Tak, nie jestem Supermanem ani Wonder Woman, ale… mogę jednak dołożyć swoją cegiełkę do zachodzących w świecie zmian.
Jak żyjemy?
Rozejrzyjmy się uważnie wokół siebie? Jaki sposób życia prowadzimy? Jakich produktów używamy najczęściej? Które czynności domowe generują największą ilość śmieci? Z pewnością bez trudu znajdziemy co najmniej kilka newralgicznych sfer. Może kupujemy zbyt dużą ilość ubrań? Może każda wyprawa do sklepu kończy się wzbogaceniem domowej kolekcji foliowych torebek? Może marnujemy jedzenie, używamy folii aluminiowej, foliowych woreczków śniadaniowych? Co ciekawe – to właśnie wszelkie szeroko pojęte czynności kuchenne, wiążą się u większości ludzi z produkcją dużej ilości śmieci. Zastanówmy się więc jakie błędy najczęściej popełniamy i jak możemy im zapobiec.
Kuchenne grzechy vs. idea Zero Waste
Idea zero waste, stanowi odpowiedź na potrzebę wprowadzenia zmian w codziennym trybie życia. Zero waste – zero odpadów, zero marnowania, to styl życia oparty na zasadzie generowania jak najmniejszej ilości śmieci. Jak ma się ona do naszej kuchni?
Zaopatrzenie. Jak mądrze kupować?
W kuchni przygotowujemy jedzenie, ale oczywiście najpierw musimy je kupić. Już na tym etapie możemy wprowadzić pewne korzystne nawyki. Przede wszystkim należy zerwać ze zwyczajem korzystania z plastikowych reklamówek i tak zwanych „zrywek”, dostępnych w sklepie. Nasze babcie na zakupy chodziły z torbami wielokrotnego użytku i warto skorzystać z ich doświadczenia. Dostępne są w tak wielu wzorach i kolorach, że bez problemu można je dobrać według własnego gustu i dodatkowo cieszyć się ładnym i praktycznym gadżetem. Kolejny problem pojawia się przy stoisku z warzywami i owocami. Znowu – plastikowe woreczki. Co proponujemy? Wielorazowe woreczki z tiulu lub siateczki, ściągane troczkami. Warto zawsze mieć je w torbie na zakupy. Co dalej? Kupujmy tylko tyle jedzenia ile jesteśmy w stanie zużyć. Wyrzucanie żywności to kolejna zmora współczesnego świata.
Przygotowanie posiłków
Chcąc wprowadzić w życie ideę zero waste, warto przyjąć zasadę wykorzystywania produktów, które znajdują się już w kuchni i wkrótce mogą stracić przydatność do spożycia. W ten sposób ograniczymy marnowanie jedzenia. Jeśli przygotowujemy posiłki do pracy lub szkoły, musimy je oczywiście zapakować. Dobrym rozwiązaniem są lunch boxy bambusowe oraz woskowijki, czyli specjalne bawełniane szmatki nasączone substancją na bazie wosku pszczelego. Są one opakowaniami wielokrotnego użytku i nadają się nie tylko do pakowania kanapek, ale też owijania chleba, owoców, serów, przekąsek, czy przykrywania naczyń.
Nie do końca niewinny gadżet
To niewiarygodne jaką ilość plastikowych słomek zużywają codziennie ludzie. Niestety niewinny, zdawałoby się, gadżet potrafi wywołać fatalne skutki. Plastik jest przecież jednym z największych problemów ekologicznych. Jeśli nie umiemy obyć się bez słomek, a chcemy pozostać eko, możemy sięgnąć po słomki ekologiczne, całkowicie biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska.
Wierzchołek góry lodowej
Zaproponowane rozwiązania są jedynie wierzchołkiem góry lodowej w tematyce działań zero waste. Od nich warto zacząć, a następnie wprowadzać kolejne zmiany – jak stosowanie ekologicznych środków czystości, rezygnację z foliowych toreb na śmieci, czy żywności pakowanej w plastikowe opakowania. Zero waste to styl życia dotykający praktycznie wszystkich sfer. Warto bliżej go poznać, jednak najważniejsze – to zrobić pierwszy krok.