Automatyka budynkowa – technologia przyszłości czy symbol teraźniejszości?

Automatyka budynkowa – technologia przyszłości czy symbol teraźniejszości?

Warto przeczytać

Sterowanie ogrzewaniem na postawie danych o pogodzie? A może automatyczne otwieranie i zamykanie bramy i rolet w domu? To nie przyszłość – to teraźniejszość!

Dzisiaj każdy z nas może wyposażyć swój dom lub inny budynek w zaawansowane systemy pozwalające na automatyczne lub ręczne sterowanie jego wyposażeniem – także za pośrednictwem internetu.

Czym jest system zarządzania budynkiem?

Nowoczesna automatyka budynkowa, czyli system zarządzania budynkiem – w skrócie BMS, od angielskiego Building Management System – to zaawansowany system pozwalający na sterowanie znajdującym się w budynku instalacjami oraz urządzeniami.

Stosowany może być jako automatyka domowa czy automatyka przemysłowa – uniwersalne zastosowanie powoduje, że sprawdzi się w każdym obiekcie.

Jakie funkcje oferuje system zarządzania budynkiem?

Praktycznie każdy system zarządzania budynkiem może zaoferować swoim użytkownikom dostęp do szerokiej gamy funkcji technicznych, które obejmują przykładowo:

  • sterowanie instalacjami oświetleniowymi we wnętrzach i na zewnątrz,
  • sterowanie systemami bezpieczeństwa – monitoring, alarm, systemy dostępu,
  • sterowanie klimatyzacją, wentylacją oraz ogrzewaniem,
  • sterowanie bramą wjazdową oraz bramą garażową,
  • sterowanie roletami zewnętrznymi,
  • sterowanie urządzeniami domowymi.

Jak widać, automatyka budynkowa może obejmować różnego rodzaju obszary w zależności od tego, z jakiego rodzaju budynkiem mamy do czynienia. Automatyka domowa może przy tym obejmować inne funkcje niż automatyka przemysłowa dla zakładów.

Dlaczego warto zainwestować w system zarządzania budynkiem?

Obecnie dostępna automatyka budynkowa niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego warto pomyśleć o jej instalacji podczas budowy lub remontu domu lub innych obiektów.

System zarządzania budynkiem to nie tylko wyjątkowy komfort ze względu na automatyzację wielu czynności, ale również szereg innych korzyści – oszczędność czasu, lepsza ochrona środowiska naturalnego, poprawa bezpieczeństwa budynku i jego mieszkańców. Te wszystkie zalety powodują, że systemy BMS to sprawdzony wybór dostępny teraz!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments