Apartamenty wakacyjne – dla zarobku czy wypoczynku?

Apartamenty wakacyjne – dla zarobku czy wypoczynku?

Warto przeczytać

Chcesz kupić drugą nieruchomość, z której będziesz korzystać głównie w wakacje? Rozważ zakup apartamentu wakacyjnego. W ten sposób zyskasz nie tylko komfortowe miejsce do odpoczynku, ale również okazję do zarobku.

Czym jest apartament wakacyjny i jak szukać ciekawych propozycji?

Jak sama nazwa wskazuje, apartamenty wakacyjne to nieruchomości, które są wykorzystywane w celach wypoczynkowych. Z tego względu powstają one głównie w miejscach atrakcyjnych turystycznie, np. w nadmorskich kurortach i górach. Wśród innych nieruchomości wyróżnia je:

  • Lokalizacja. Deweloperzy proponują apartamenty wakacyjne położone tuż nad morzem lub z widokiem majestatycznych gór za oknem.
  • Wysoki standard wykończenia. Apartament wakacyjny jest przestronny, a do jego wykończenia zostały użyte szlachetne materiały.
  • Liczne udogodnienia dostępne dla mieszkańców obiektu. To m.in. parking, plac zabaw, monitoring, bezprzewodowy dostęp do internetu czy inteligentne sterowanie apartamentem.

Gdzie szukać ciekawych propozycji apartamentów wakacyjnych? Deweloperzy budują apartamentowce w kurortach nadmorskich, górskich czy na Mazurach. Miejscowościami cieszącymi się dużą popularnością są m.in.: Puck, Mielno, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Ustroń, Białka Tatrzańska, Karpacz czy Szklarska Poręba.

Czy opłaca się zakupić wakacyjny apartament?

Apartament wakacyjny to doskonała alternatywa dla innych nieruchomości wykorzystywanych sezonowo – np. domków letniskowych. Apartamenty mają jednak tę zaletę, że łatwiej je wynająć. Dotyczy to szczególnie tych nieruchomości, które przygotowały rozbudowaną ofertę rekreacyjną dla mieszkańców, czyli wyposażonych choćby w basen, saunę czy siłownię. Dla potencjalnego gościa bogata paleta aktywności oznacza, że nie będzie on musiał polegać wyłącznie na pogodzie – w razie deszczu będą czekać na niego inne atrakcje.

W ostatnich latach apartamenty wakacyjne cieszą się szczególnie dużą popularnością wśród tych osób, które zamierzają zarabiać na nieruchomościach. Apartament wakacyjny – z racji lokalizacji i licznych udogodnień – idealnie nadaje się pod wynajem krótkoterminowy. Co jednak istotne, właściciel nie musi mieszkać blisko, aby zajmować się sprawami wynajmu. Zarówno reklamę, jak i wydawanie kluczy czy sprzątanie można zlecić jednej ze specjalizujących się w tym firm.

Jakie korzyści płyną z zakupu apartamentu wakacyjnego?

W przypadku zakupu apartamentu wakacyjnego wskazać należy na trzy podstawowe korzyści dla inwestora. Są to:

  • Pozyskanie do swojego majątku atrakcyjnej nieruchomości. Apartament nad morzem czy w górach w dobrej lokalizacji z czasem powinien zyskać na wartości.
  • Możliwość wypoczynku w komfortowych warunkach. Apartamenty są świetnie wyposażone, zapewniają też większą prywatność niż pokój hotelowy.
  • Szansa na zarobek. Aby zminimalizować koszty utrzymania apartamentu, inwestor może go wynajmować po zakończeniu urlopu.

Ile można zarobić na wynajmie wakacyjnych apartamentów? Realna stopa zwrotu jest porównywalna z tą, którą można uzyskać z wynajmu mieszkania – od 5 do 8 proc. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku apartamentów wakacyjnych mowa o zarobku jedynie w trakcie sezonu, czyli w okresie czerwiec-wrzesień.

Zysk z wynajmu można zwiększyć prowadząc działania marketingowe. W ten sposób można pozyskać najemców również poza sezonem. Przykładowo właściciele apartamentów nad morzem mogą zapraszać gości na spędzenie sylwestra czy ferii zimowych nad Bałtykiem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments