7 kroków planowania finansowego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Planowanie finansowe jest niezbędnym elementem prowadzenia każdej, zarówno biznesowej, jak i prywatnej działalności. Pozwala określić sposoby osiągania naszych finansowych celów, z uwzględnieniem niepewności, jaką niesie zmienność rynku. Tylko umiejętnie planując nasze przychody i wydatki mamy szansę ustrzec się przed finansowymi problemami.

Od czego należy zacząć i na jakie elementy zwracać uwagę, aby proces planowania naszych finansów przyniósł oczekiwany skutek?

1. Przejrzyj swoją strukturę przychodowo-kosztową

Rozpoczynając planowanie swych finansów warto przyglądnąć się sytuacji obecnej. Zastanów się nad poziomem swojego dochodu i nad tym, jak nim gospodarujesz. Czy pamiętasz, aby prócz konsumpcyjnych decyzji zakupowych podejmować również te inwestycyjne? Staraj się zawsze zachowywać równowagę między nimi, gdyż otaczając się samymi pasywami sprawisz, że sam będziesz musiał pracować na ich utrzymanie. Tylko aktywa zapewnią wzrost Twojego majątku, nie zapominaj więc o nich. Podsumuj swoje miesięczne dochody i dochody swojego partnera. Podsumuj też wszystkie swoje koszty i wydatki, a następnie policz dochód netto, którym miesięcznie dysponujesz. Czy jest on wartością dodatnią i co miesiąc pozostaje Ci nadwyżka, czy może swoje bieżące wydatki finansujesz, zwiększając zadłużenie i kwoty, które mógłbyś inwestować odprowadzasz do banku w postaci odsetek?

2. Przejrzyj swoją sytuację majątkową

Podsumuj posiadany majątek, czyli to, co masz, według aktualnej wartości rynkowej: nieruchomości, samochód, biżuterię, inne dobra rzeczowe, oszczędności oraz sprawdź, czy posiadasz odpowiednie ubezpieczenia na życie. Podsumuj długi, czyli to, co jesteś winien – kredyty, pożyczki, debet na koncie, karty kredytowe. Podlicz wartość netto swojego majątku poprzez odjęcie długów od tego, co posiadasz. Czy jest to wartość dodatnia, która oznacza finansowe bezpieczeństwo, czy może wartość ujemna, świadcząca o tym, że pracujesz po to, aby spłacać długi?

3. Skuś się na chwilę refleksji

Zastanów się nad swoją sytuacją finansową, zadając sobie następujące pytania:

  • Czy żyjesz tylko chwilą, czy też myślisz o tym, co będzie za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat?
  • Jakie masz cele w życiu?
  • Co jest dla Ciebie najważniejsze?
  • Kiedy chcesz przejść na emeryturę?
  • Czy chcesz dobrze wykształcić dziecko (dzieci), czy chcesz zapewnić im dobry start w dorosłe życie i pomóc np. w zakupie mieszkania?
  • Czy myślisz o swoim poziomie życia – dzisiaj, za kilkanaście lat, na emeryturze?
  • Czy myślisz o zmianie mieszkania lub samochodu?
  • Czy myślisz o budowie domu? A może chciałbyś założyć własną firmę, masz pomysł, ale nie masz kapitału?
  • Czy masz dobrą pracę? Co by się stało, gdybyś ją stracił?
  • Czy myślisz o swoim zdrowiu? Co by się stało, gdybyś stracił zdolność do pracy?
  • Czy masz hobby? Ile pieniędzy potrzebujesz na to, by robić to, co Cię pasjonuje?

4. Wyznacz prywatne cele i priorytety

Czy jest to zmiana mieszkania lub samochodu? A może wykształcenie dzieci i pomoc w rozpoczęciu przez nie dorosłego życia? Może myślisz o zgromadzeniu kapitału „na czarną godzinę” lub o zapewnieniu sobie godnej emerytury? Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i ustal hierarchię ważności finansowych celów.

5. Określ, ile pieniędzy potrzebujesz, aby zrealizować swe cele. Określ też, kiedy planujesz je osiągnąć.

Zastanów się, ile kosztuje mieszkanie, którego zakup planujesz? Ile potrzebujesz, by otworzyć własną firmę, opłacić studia dziecka lub jaki kapitał jest Ci niezbędny do przeżycia na emeryturze? Zaplanuj swoje finanse tak, aby w odpowiednim momencie dysponować potrzebnym kapitałem.

6. Przeanalizuj metody finansowania

W jaki sposób zamierzasz sfinansować swe cele? Czy masz na tyle czasu, aby zaoszczędzić na nie? Może chcesz przyspieszyć ten proces poprzez inwestowanie zaoszczędzonych pieniędzy? A może jedynym wyjściem, aby zrealizować swój cel jest wzięcie kredytu? Musisz wtedy pogodzić się z faktem, że Twój zakup będzie droższy o cenę odsetek dla banku.

7. Podejmij ważną decyzję i działaj

Pamiętaj, że nawet najlepszy plan nie jest nic wart bez działania. Dlatego nie trać ani dnia i konsekwentnie dąż do realizacji swoich finansowych zamierzeń.

Autor artykułu
Artykuł został opracowany przez firmę AVENHANSEN Sp. z o. o. działającą w branży szkoleń oraz doradztwa biznesowego.

0 0 votes
Article Rating
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

eltec wydech

Gefundenes Thema: eltec wydech Poradnik: Jak zadbać o wydech w samochodzie? Wydech jest jednym z najważniejszych elementów samochodu, który ma ogromne znaczenie dla jego sprawności

Czytaj więcej »

ecom honda

Znaleziony temat: ecom honda Jak wybrać idealny samochód dla siebie? Wybór odpowiedniego samochodu może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy na rynku dostępnych jest wiele marek

Czytaj więcej »

5 suwowy silnik

Znaleziony temat: 5 suwowy silnik Naprawa 5-suwowego silnika – poradnik dla właścicieli samochodów Wielu właścicieli samochodów z 5-suwowymi silnikami może napotkać problemy z ich naprawą.

Czytaj więcej »

3 kademeli santrifüj pompa fiyatlar?

Znaleziony temat: 3 kademeli santrifüj pompa fiyatlar? Poradnik: Jak naprawić trzykrotnie stopniowaną pompę odśrodkową? W dzisiejszym artykule przedstawię Ci kilka wskazówek dotyczących naprawy trzykrotnie stopniowanej

Czytaj więcej »

Signos Filosoficos 1665-1324

Nazwa Signos Filosoficos 1665-1324   Unikalny numer czasopisma:    26424   Nazwa czasopisma:    Signos Filosoficos 1665-1324   liczba punktów:   20   Przypisane dyscypliny

Czytaj więcej »

Polecane wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x