3 ciekawostki o słuchu, o których nie miałeś pojęcia

3 ciekawostki o słuchu, o których nie miałeś pojęcia

Promocja i Reklama

Słuch jest jednym z tych zmysłów, bez których znaczna większość z nas nie wyobraża sobie swojego codziennego funkcjonowania. Zresztą trudno się temu dziwić, bo wykorzystujemy go nieustannie, często nie będąc tego w pełni świadomym. Umożliwia on sprawne porozumiewanie się z innymi, dzięki czemu możemy nawiązywać trwałe relacje z bliskimi osobami, zapewnia nam rozrywkę poprzez możliwość słuchania ulubionej muzyki oraz podcastów, a także sprzyja bezpieczeństwu. To właśnie dzięki naszym uszom jesteśmy w stanie usłyszeć zbliżający się samochód czy wszelkiego rodzaju alarmy. To jednak niewielki ułamek tego, co kryje w sobie słuch każdego z nas. Z tego powodu przygotowaliśmy trzy fascynujące ciekawostki na jego temat, od pełnionych funkcji w organizmie aż po aparaty słuchowe, dzięki którym jeszcze bardziej docenisz jego działanie.

Nigdy nie przestajesz słuchać

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że organizm każdego z nas, z oczywistych powodów, nigdy się nie zatrzymuje. Nocą, kiedy regenerujemy swoje siły na kolejny dzień intensywnej aktywności, nasze ciało nie ma ani chwili odpoczynku. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nigdy nie przestajemy słuchać. Nasze uszy nieustannie czuwają i wyłapują dźwięki dobiegające z otoczenia. Nawet w najgłębszej fazie snu cały czas odbieramy fale dźwiękowe, które są przetwarzane przez mózg i to właśnie on podejmuje decyzję o tym, czy zablokować odgłos. Zgodnie z wynikami badań, to cały złożony system „czujności” sprawia, że nie wszystkie dźwięki są w stanie nas wybudzić. Co niemniej ciekawe, za wszystkie pojawiające się w naszych snach odgłosy odpowiedzialny jest wyłącznie mózg, który ma niezwykłą zdolność tworzenia ich samodzielnie.

Nasze uszy pomagają w utrzymywaniu równowagi

Jeśli kiedykolwiek w swoim życiu doświadczyłeś zapalenia ucha, to najprawdopodobniej znasz uczucie całkowitego braku równowagi. Wszystko dlatego, że uszy każdego z nas są jednym z najważniejszych elementów całego systemu, który odpowiada właśnie za równowagę. W ich wewnętrznej części znajduje się płyn, który przemieszcza się wraz z wykonywanymi przez nas ruchami, po czym wysyła sygnały o nich do mózgu. Dlatego właśnie nasze uszy doskonale wiedzą o tym, kiedy siedzimy, skaczemy czy leżymy, a przy jakiekolwiek ich infekcji możemy mieć zarówno niepokojące odczucia, jak i zawroty głowy prowadzące nawet do nudności. Warto wiedzieć, że to infekcje jednostronne dają najnieprzyjemniejsze objawy. Jeśli zauważasz u siebie ciągłe problemy z utrzymaniem równowagi, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu albo nawet audiologiem.

Noszenie aparatów słuchowych zapobiega pogłębianiu się niedosłuchu

Ostatnim faktem, z którego niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, jest to, że noszenie aparatów słuchowych przy niedosłuchu może zapobiegać pogłębianiu się schorzenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe. O ile przy niektórych typach genetycznych oraz tych związanych z wiekiem ubytku słuchu nie da się uniknąć, o tyle można utrzymać go na stałym poziomie przy niedosłuchu spowodowanym wysokim dźwiękiem lub kontuzją. Niezbędne są do tego dobrze dopasowane aparaty słuchowe, które pomagają mózgowi w rozumieniu docierających do uszu dźwięków oraz informacji. Należy jednak pamiętać, że nie są one środkiem naprawczym na powstałe w uchu szkody. Pomagają natomiast zaktywizować mózg oraz utrzymywać jego zaangażowanie przez cały czas, co zapobiega postępowaniu niedosłuchu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments